Podpisano list intencyjny dotyczący pierwszej lokalizacji SMR Industria 2023-07-28

Podpisano list intencyjny dotyczący pierwszej lokalizacji SMR

W dniu 27 lipca 2023 roku, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) w Warszawie, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. (ŚGP INDUSTRIA) podpisała z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. (KSSSE) list intencyjny dotyczący współpracy stron w zakresie lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej (SMR) opartej o technologię Rolls-Royce SMR na terenach objętych działalnością KSSSE.

W imieniu Stron list podpisali Prezesi Zarządów Stron: pan Szczepan Ruman i pan Krzysztof Kielec. W uroczystym podpisaniu umowy udział wzięli również Członek Rady Nadzorczej ARP pan Jarosław Porwich, Wiceprezes Zarządu ARP pan Łukasz Gałczyński oraz Dyrektor Programu SMR w ŚGP INDUSTRIA pan Andrzej Nowarski.

Pan Jarosław Porwich powiedział: „Cieszę się, że INDUSTRIA jest zainteresowana ulokowaniem w naszym regionie elektrowni SMR opartej o sprawdzoną technologię firmy Rolls-Royce, znanej wszystkim jako marka samochodów, ale w przemyśle posiadającej renomę przede wszystkim jako globalny producent silników lotniczych oraz od kilkudziesięciu lat dostawca reaktorów jądrowych napędzających brytyjskie okręty podwodne”.

Pan Łukasz Gałczyński powiedział: „Od ponad roku wspieramy ŚGP INDUSTRIA w jej współpracy z Rolls-Royce SMR. Po podpisaniu pierwszej umowy z Rolls-Royce SMR w zeszłym roku, minionej zimy firmy ogłosiły podpisanie Memorandum Intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce potencjału badawczo-rozwojowego i łańcucha dostaw do energetyki SMR dla planowanego ulokowania w naszym kraju ponad 10 jednostek Rolls-Royce SMR. Cieszymy się, że dziś, w siedzibie ARP, ŚGP INDUSTRIA poczyniła kolejny krok, czyli podpisała List Intencyjny dotyczący pierwszej lokalizacji”.

Pan Krzysztof Kielec powiedział: „Ekosystem specjalnych stref ekonomicznych jest adekwatnym wsparciem dla firm poszukujących lokalizacji pod duże inwestycje. Podpisany dzisiaj list jest jednym z owoców zorganizowanej przez nas w maju konferencji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego Polski, w której ŚGP INDUSTRIA brała udział”.

Pan Szczepan Ruman powiedział: „Podpisanie Listu Intencyjnego w zakresie pierwszej lokalizacji jest dla nas ważnym krokiem w ramach naszej współpracy z Rolls-Royce SMR, opartej o zawarte Memorandum Intencyjne i określone w nim cele. Cieszymy się, że mogliśmy to uczynić w siedzibie naszego Właściciela a sam List podpisaliśmy z tak ważną dla polskiej gospodarki instytucją, jaką jest Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna”.

Pan Andrzej Nowarski powiedział: „Ważnymi dla naszego programu kolejnymi krokami będzie złożenie do Państwowej Agencji Atomistyki wniosku o „Opinię ogólną”, a do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosków o wydanie „Decyzji zasadniczych” w zakresie pierwszych lokalizacji. Dziś przybliżyliśmy się do osiągnięcia tych celów”.

Rolls-Royce SMR to firma oferująca modułowe elektrownie jądrowe oparte o technologię opracowaną przez brytyjską firmę Rolls-Royce. Więcej informacji: www.rolls-royce.smr.com
ŚGP INDUSTRIA jest firmą w 100% należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu. Więcej informacji: www.industria.eu
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest instytucją odpowiedzialną za wsparcie inwestycji w zachodniej części Polski. Więcej informacji: www.kssse.pl
Agencja Rozwoju Przemysłu jest instytucją należącą do polskiego Systemu Instytucji Rozwoju. Więcej informacji: www.arp.pl

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA wyrasta z 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. INDUSTRIA łączy te tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne.

ver_02
Dane grupy

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa
INDUSTRIA S.A.
ul. Na Ługach 7
25-803 Kielce

Adres korespondencyjny
ul. Sandomierska 105
25-324 Kielce
tel.: +48 (41) 330 15 00

2023 © Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. oświadcza, iż posiada status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 403 z późn. zm.).