W grudniu na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się Kongres ESG – Polska Moc Biznesu. Mieliśmy przyjemność być jednym z partnerów wydarzenia. Prezes Szczepan Ruman brał udział w panelach dyskusyjnych, podczas których opowiedział o współpracy z firmą Rolls – Royce SMR oraz projekcie Centralnej Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich.
Kongres ESG to spotkanie, gdzie w jednym miejscu mogliśmy spotkać najwybitniejszych przedstawicieli biznesu, administracji centralnej, samorządowej, środowisk akademickich oraz NGO’s. To idealne miejsce do wymiany poglądów, dialogu oraz wzajemnej inspiracji.
Przebieg wydarzenia:
Tegoroczna edycja rozpoczęła się od śniadania prasowego z udziałem naszego prezesa Szczepana Rumana, podczas którego przybliżył temat kosztów energii pozyskiwanej z SMR, ich potencjale dla polskiej gospodarki oraz współpracy w tym zakresie z Rolls-Royce SMR. Przypomnijmy, że brytyjska firma nie tylko specjalizuję się w produkcji samochodów i silników do odrzutowców, ale również rozwija technologie do budowy reaktorów SMR o mocy 470 MW. W ubiegłym roku jako Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A. zawarliśmy memorandum z Rolls-Royce SMR umożliwiające współprace przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych.
W kolejnej części Kongresu ESG, tzw. „keynote speech”, przybliżyliśmy współpracę z brytyjskim partnerem: „Jako firma ze świętokrzyskiego nie mamy dostępu do morza, więc wybraliśmy technologię SMR. Jest tylko kilka firm z odpowiednim doświadczeniem, które oddają takie reaktory. Wśród nich jest Rolls-Royce. Dokładnie przemyśleli proces budowy elektrowni SMR, aby składała się z modułów przewożonych ciężarówką. 470 megawaty – to maksymalna moc proponowanej przez nich elektrowni. Im większa jednostka, tym energia z niej ma szanse być tańszą” – mówił Szczepan Ruman.
Na ostatnim z paneli dyskutowaliśmy o możliwości wytwarzaniu wodoru, a jednym z tematów był potencjał Centralnej Doliny Wodorowej. W Polsce ponad 70% energii pochodzi z węgla, dlatego niezbędnym do realizacji celem jest zapewnienie właściwej proporcji zeroemisyjnych źródeł energii. Kopalnia Jaźwica dysponuję potencjałem wytwarzania pół miliona metrów sześciennych wód pokopalnianych rocznie. Zakończone pozytywnie próby elektrolizy wód przemysłowych dają nam szanse wytwarzania wodoru. Wykorzystywanie całego potencjału wód kopalni wiąże się z potrzebą wytworzenia ponad 1000 megawatopików z farm fotowoltaicznej i 500 megawatów z mocy energii wiatrowej. Z uwagi na bariery w utworzeniu zasobów wytwarzania energii tylko z OZE, firma by w pełnym zakresie zrealizować założenia Centralnej Doliny Wodorowej, postanowiliśmy zwrócić się w kierunku technologii SMR właśnie do Rolls Royce’a.
Centralna Dolina Wodorowa:
Nowy zarząd Doliny Wodorowej im. Braci Łaszczyńskich powołał w grudniu 2023 rok, w ramach CDW – Zespół do Spraw Energetyki SMR, który kierowany będzie przez inżyniera Sławomira Malarę – Zastępcę Dyrektora ds. Programu SMR. Cele jakie stawia sobie zespół jest budowa partnerstwa na rzecz rozwoju energetyki SMR w Polsce.