Konferencja Industria Nuclear Days o przyszłości Energetyki Jądrowej p.pieta 2024-03-12

Konferencja Industria Nuclear Days o przyszłości Energetyki Jądrowej

Konferencja INDUSTRIA NUCLEAR DAYS 2024 za nami! W dniach 11 i 12 marca 2024 r. do Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku koło Kielc zaprosiliśmy ponad 40 ekspertów oraz prawie 200 uczestników: instytucji i firm zainteresowanych przyszłością energetyki jądrowej.

 

 

Na wydarzeniu obecni byli między innymi przedstawiciele Rolls-Royce SMR, brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Chiltern Vital Group, fińskiego operatora elektrowni jądrowych Teollisuuden Voima Oyj, fińskiej instytucji badawczej VTT, holenderskiej ULC-Energy B.V. oraz wielu kluczowych graczy polskiego sektora przemysłowego i energetycznego. Konferencję poprowadził znany publicysta energetyczno-klimatyczny, Michał Niewiadomski, założyciel Klubu Energetycznego oraz współtwórca dekalogu polskiej transformacji energetycznej.

PODSUMOWANIE – CO SIĘ DZIAŁO PODCZAS INDUSTRIA NUCLEAR DAYS?

Tematy, które poruszyliśmy podczas konferencji obejmowały szeroki zakres zagadnień, począwszy od akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej, przez bezpieczeństwo jądrowe, po proces licencjonowania elektrowni jądrowych w Polsce. Ponadto, omawialiśmy korzyści wynikające z wdrożenia projektu SMR w Polsce, rozwój regionu świętokrzyskiego w związku z planowaną inwestycją w energetykę jądrową oraz kwestie kształcenia kadr dla tego sektora. Wszystkie 11 paneli, które miały miejsce, całościowo wyczerpały temat, o czym świadczą opinie naszych uczestników.

Częścią Industria Nuclear Days było również podpisanie przez nas listu intencyjnego dotyczącego współpracy przy wdrożeniu SMR z Chiltern Vital Group, które odbyło się w warszawskiej siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Industria Nuclear Days

Podsumowując nasza konferencja INDUSTRIA NUCLEAR DAYS 2024 okazała się nie tylko miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także dużym krokiem w kierunku budowania przyszłości energetyki jądrowej w Polsce oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zwieńczeniem wydarzenia było podpisanie umowy z ULC-Energy wraz z Topsoe A/S i Rolls-Royce SMR Ltd. zainicjowały projekt „Rose” mający na celu zbadanie wykonalności i względnej ekonomiki produkcji wodoru z energii jądrowej w porównaniu z produkcją zielonego wodoru. Dziś na mocy podpisanej umowy ŚGP Industria staje się partnerem projektu mogącym korzystać z wyników badań zrealizowanych w ramach projektu. Projekt „Rose” to kolejna ścieżka prowadząca do realizacji celów postawionych sobie przez Spółce celów rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii.

Projekt Rose

OPINIE O WYDARZENIU:

Rafał Pietrzak, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów, Hitachi Energy Poland Sp. z o.o.

„Dziękuję za zaproszenie. Z mojej perspektywy oceniam to, co się dzieje podczas Industria Nuclear Days bardzo pozytywnie. Po pierwsze inicjatywa pozwoliła na rozmowy z potencjalnymi dostawcami i użytkownikami oraz całą społecznością lokalną. Po drugie to świetnie przygotowana konferencja pokazująca perspektywy rozwoju oraz podejście Industrii do projektu wdrażania energetyki jądrowej. Bywam na wielu wydarzeniach związanych z energetyką atomową, więc podsumowując to, co się wydarzyło przez ostatnie dwa dni oceniam tę imprezę bardzo dobrze. Świetna organizacja, ciekawe prelekcje, dużo otwartych dyskusji, bardzo dużo czasu na networking, co jest bardzo istotne. Także gratuluję organizatorowi i czekam na więcej.”

 

Obywatelski Ruch Na Rzecz Energetyki Jądrowej

„Wczoraj powróciliśmy do domu z bardzo ciekawej konferencji, organizowanej przez wielką firmę INDUSTRIA z województwa Świętokrzyskiego, od której to dostaliśmy zaproszenie, jako organizacja pozarządowa. Pojechały od nas łącznie cztery osoby, dwie z rejonu Warszawy i dwie z Choczewa. Bynajmniej nie po to, by spijać kawę. Informacje tam nabyte są niezwykle cenne, pod kątem dalszej naszej działalności. Generalnie energetyka jądrowa w Świętokrzyskim wbudowana ma być w szerszy plan, obliczony nawet na dziesięciolecia! Co ważne realizowanego ponad podziałami politycznymi. W Kieleckim już to zrozumiano.
Organizację Konferencji przez Industrię oceniam bardzo wysoko, wieczorem po pierwszym dniu zorganizowany był w Hotelu w Kielcach, gdzie mieszkało większość uczestników, specjalny bankiet wraz z przedstawieniem artystycznym. Z ciekawostek ponadto rzuciła się w oczy duża ilość pań, w porównaniu z podobnymi konferencjami dotyczącymi energetyki jądrowej. Nie tylko w roli słuchaczy, ale i wykładowców. Bez mała 40 procent wszystkich uczestników, tak oceniam. Widać więc, że energetyka jądrowa zaczyna być również w ich sferze zainteresowań.”

 

Piotr Starz

Organizacja i merytoryczność konferencji na najwyższym poziomie! Nic dodać, nic ująć 💪 Uczestnictwo w konferencji i spotkaniu online zespołu ds. SMR to dobrze wykorzystany czas 👍 PS. Pozdrowienia dla Slawomir Malara i całego zespołu ŚGP INDUSTRIA S.A.

 

WYPOWIEDZI EKSPERTÓW:

Szczepan Ruman

„Według zgodnej opinii zanim powstanie reaktor modułowy SMR w Polsce, najpierw pojawi się on w Wielkiej Brytanii. Wstępna data startu SMR-ów w Polsce, w związku ze złożonością działań i innowacją inicjatywy oraz regulacjami środowiskowymi, to 2036 r. Jednak by doszła ona do skutku musimy zacząć projekt już dziś. Minimum 6 lat potrzebne jest na procedury administracyjne, konieczne do rozpoczęcia budowy w Polsce. Równolegle musimy budować łańcuch dostaw z udziałem polskich firm.”powiedział Szczepan Ruman, Prezes Zarządu Industrii.

 

Chris Turner

„Nasz fundusz od dwóch lat pracuje z Rolls-Royce poszukując możliwości budowy SMR tej firmy na potrzeby kompleksów przemysłowych, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i dla zagranicznych klientów. Głównym zadaniem CVG jest tworzenie warunków budowy SMR, przede wszystkim znalezienie potencjalnych klientów w ramach lokalnych centrów przemysłowych. Dlatego podjęliśmy chęć współpracy również  Industrią.”wyjaśniał Prezes Chiltern Vital Group, Chris Turner.

 

„SMR podlega takim samym procesom regulacyjnym jak duża energetyka jądrowa. W pierwszym etapie spółka będzie musiała przeprowadzić specjalistyczne badania środowiskowe w miejscu planowanej lokalizacji reaktora. Badania mają dotyczyć sejsmiki, tektoniki i hydrogeologii danego obszaru. W naszym przypadku zakładamy, że takie badania będą trwały ok. trzech lat. Po nich będziemy wiedzieli, czy dana lokalizacja będzie się nadawała do wybudowania SMR.” – doprecyzował Sławomir Malara, zastępca dyrektora projektu SMR w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria.

 

„Na świecie opracowywanych jest ponad 80 technologii SMR. Moc i zakres wykorzystywania małych elektrowni jądrowych mogą być bardzo różne – od zasilania konkretnego zakładu produkcyjnego, po zabezpieczanie potrzeb energetycznych całego miasta lub regionu. Dodała, że SMR to technologia, która może prawie całkowicie wyeliminować dwutlenek węgla z powietrza i dostarczyć czystą, bezemisyjną energię, a tym samym ograniczyć np. problem smogu. Poza tym samorządy, na których terenie stanie modułowa instalacja SMR, mogą spodziewać się milionowych wpływów do budżetu z tytułu podatków oraz modernizacji infrastruktury. By pierwszy SMR powstał w Polsce, potrzeba wielu działań, w tym m.in. pozyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz przede wszystkim uzyskania akceptacji społecznej dla takich inwestycji.”dodała Katarzyna Zasadni – Women in Nuclear Polska, główny inżynier przy holenderskim projekcie jądrowym PALLA.

 

„W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku ponad 50% Finów było przeciwko budowie elektrowni jądrowych, a w 2018 około 20% sprzeciwiało się inwestowaniu tego typu projekty. Obecnie jest to zaledwie 6% społeczeństwa. Rosyjski atak na Ukrainę, kryzys z 2022 i 2023 roku sprawił, że ludzie zrozumieli, jak działa rynek energetyczny oraz to, że niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa. W kwietniu zeszłego roku w elektrowni jądrowej Olkiluoto, na zachodnim wybrzeżu Finlandii, uruchomiono największy w Europie reaktor jądrowy. Po podłączeniu nowego bloku elektrownia dostarcza około 30% energii dla kraju, z czego około 14% generowane jest przez nowy reaktor.” dodał Juha Poikola z fińskiej firmy zajmującej się energetyką jądrową, TVO.

 

Podczas IND miał premierę periodyk wydawany przez naszą Fundację KAGANEK: Szklane domy. Zachęcamy do zapoznania się:

SzklaneDomy_pol_calosc

SzklaneDomy_ang_calosc

 

media Industria

PISZĄ O NAS – MEDIA POLSKIE:
  1. //energetyka24.com/atom/wiadomosci/kiedy-moga-powstac-w-polsce-reaktory-smr-rolls-royce
  2. https:/mmmwww.pb.pl/sgp-industria-i-brytyjski-fundusz-cvg-beda-wspolpracowac-przy-technologii-smr-rolls-royce-1210459
  3. https://biznesalert.pl/polska-wielka-brytania-energetyka-atom-smr-rolls-royce/
  4. https://strefabiznesu.pl/polska-bedzie-rozwijac-technologie-nuklearne-z-brytyjczykami-zawarto-kolejne-porozumienie/ar/c3-18376005
  5. https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/rozszerzenie-wspolpracy-polsko-brytyjskiej-w-celu-wdrozenia-w-polsce-technologii-roll-royce-smr
  6. https://www.pap.pl/aktualnosci/sgp-industria-i-brytyjski-fundusz-cvg-beda-wspolpracowac-przy-technologii-smr-rolls
  7. https://forsal.pl/biznes/artykuly/9455296,rozszerzenie-wspolpracy-polsko-brytyjskiej-w-celu-wdrozenia-technologi.html
  8. https://wgospodarce.pl/informacje/139100-konkretyzuje-sie-projekt-smr-z-brytyjskim-udzialem
  9. https://polskieradio24.pl/artykul/3348001,RollsRoyce-chce-budowac-male-reaktory-w-Polsce-Podpisano-list-intencyjny
  10. https://wiadomoscibudownictwo.wordpress.com/2024/03/11/maly-atom-w-polsce-bedzie-nie-tylko-z-usa-5/
  11. https://zielonagospodarka.pl/sgp-industria-w-2037-roku-w-polsce-moga-powstac-pierwsze-modulowe-reaktory-jadrowe-rolls-royce-smr-15875
  12. https://radiokielce.pl/1165999/swietokrzyska-firma-partnerem-rozwoju-technologii-smr-rolls-royce/
  13. https://kielce.tvp.pl/76382198/czy-w-swietokrzyskiem-powstanie-mala-elektrownia-jadrowa
  14. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/swietokrzyska-grupa-przemyslowa-industria-spolka-akcyjna-nawiazala-wspolprace-z-brytyjskim-funduszem-inwestycyjnym-chiltern/ar/c3-18376439
  15. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/industria-nuclear-days-w-korzecku-w-gminie-checiny-eksperci-z-calego-swiata-dyskutowali-o-przyszlosci-energii-jadrowej-zobacz/ar/c3-18378601
  16. https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-kielecki/item/65323-sgp-industria-i-rolls-royce-smr-rozwijaja-energetyke-jadrowa-w-polsce.html
  17. https://emkielce.pl/region/male-reaktory-jadrowe-nasz-region-brany-pod-uwage

 

industria nuclear days

PISZĄ O NAS – MEDIA ZAGRANICZNE:
  1. https://www.rolls-royce-smr.com/press/uk-poland-agreement-brings-rolls-royce-smrs-another-step-closer
  2. https://www.world-nuclear-news.org/Articles/UK-Polish-partnership-for-SMR-deployment-in-Poland
  3. https://www.energylivenews.com/2024/03/12/rolls-royce-smr-progresses-with-uk-poland-partnership/
  4. https://www.power-technology.com/news/rolls-royce-fosters-uk-poland-partnership-for-smr-development/
  5. https://www.niauk.org/uk-poland-agreement-brings-rolls-royce-smrs-another-step-closer/
Dziękujemy i zapraszamy ponownie!

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA wyrasta z 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. INDUSTRIA łączy te tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne.

energetyka jądrowa
Industria
Dane grupy

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa
INDUSTRIA S.A.
ul. Na Ługach 7
25-803 Kielce

Adres korespondencyjny
ul. Sandomierska 105
25-324 Kielce
tel.: +48 (41) 330 15 00

2023 © Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. oświadcza, iż posiada status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 403 z późn. zm.).