Rodzaje systemów chłodzenia w elektrowniach cieplnych – charakterystyka, stan obecny i trendy rozwoju p.pieta 2024-03-25

Rodzaje systemów chłodzenia w elektrowniach cieplnych – charakterystyka, stan obecny i trendy rozwoju

Elektrownie oparte na cyklach termodynamicznych, są zazwyczaj oparte na obiegu wodno-parowym – dla którego używa się obiegu Clausiusa-Rankine’a jako obiegu porównawczego, lub na obiegu gazowym, dla którego używa się obiegu Braytona jako obiegu porównawczego.

Zdecydowana większość elektrowni cieplnych (wyjątek stanowią elektrownie gazowe w układzie prostym), jest opartych na cyklu wodno-parowym. Takimi elektrowniami są na przykład: elektrownie jądrowe, węglowe, gazowe w układzie kombinowanym, na olej opałowy czy biomasę. Wszystkie z wyżej wymienionych do swojej pracy potrzebują układu chłodzenia, który odpowiada za kondensację pary mokrej na wylocie z turbiny.

Parametrami, które decydują o ilości ciepła odbieranego są sprawność elektrowni oraz jej moc. Bloki jądrowe mają sprawność około 33-35% a elektrownie węglowe około 35-45% (i więcej). W związku z powyższym, blok jądrowy o danej mocy elektrycznej będzie potrzebować wydajniejszego systemu chłodzenia niż blok węglowy o takiej samej mocy.

Można wyróżnić dwa podstawowe systemy chłodzenia:
  1. O układzie otwartym – stosowany przy chłodzeniu wodą morską, w pobliżu dużych rzek lub jezior. W układach tego typu woda chłodząca przechodzi przez skraplacz, a następnie podgrzana o kilka, kilkanaście stopni, jest zrzucana do tego samego zbiornika (morze, duże jezioro) lub cieku wodnego.
  2. O układzie  zamkniętym –  stosowany w miejscach, gdzie dostępność wody chłodzącej do zastosowania cyklu otwartego jest niewystarczająca. Można go podzielić na poszczególne rodzaje:
    1. chłodzenie mokre, które z kolei można podzielić na 2 podkategorie:

       Chłodzenie mokre przy użyciu chłodni kominowych bądź wentylatorowych – w tym przypadku woda chłodząca po wyjściu ze skraplacza jest kierowana do wnętrza chłodni. Tam woda jest rozdrabniania i podczas opadania chłodzona przez powietrze poruszające się ku górze. Wysokie chłodnie kominowe o przeważnie hiperbolicznym kształcie (lub chłodnie wentylatorowe), zapewniają przepływ powietrza. W wyniku tego procesu część wody zostaje odparowana (3-5%) [1]. Wobec czego odparowana woda musi być stale uzupełniana.

       Drugą możliwością dla chłodzenia mokrego jest zastosowanie basenów chłodzących. Są to sztuczne zbiorniki utworzone na potrzeby chłodzenia jednostek wytwórczych. Woda chłodząca jest pobierana z basenu i kierowana do skraplacza w celu kondensacji pary. Następnie ogrzana woda chłodząca trafia ponownie do basenu. Podgrzanie wody w basenie chłodzącym powoduje jej ubytek przez odparowanie, dlatego wodę w basie należy uzupełniać.

    1. Chłodzenie suche – to rozwiązanie posiada dwie podkategorie:

     pierwsza, gdzie czynnik po wyjściu z turbiny trafia bezpośrednio do skraplacza chłodzonego przez powietrze – zwane chłodzeniem bezpośrednim

       Druga możliwość polega na zastosowaniu pętli pośredniczącej – zwane chłodzeniem pośrednim.

Do chłodzenia suchego pośredniego można użyć chłodni kominowej bądź wentylatorowej – podobnie jak w chłodzeniu mokrym. Jednakże w przypadku systemu suchego, woda trafiająca do chłodni nie ma bezpośredniego kontaktu z powietrzem – woda ogrzana w skraplaczu trafia do chłodni, gdzie przepływa przez wymiennik ciepła, który jest chłodzony przez przepływające powietrze. Zastosowanie wymiennika zapobiega odparowaniu wody.

Jednym z wariantów dla systemu suchego pośredniego jest system Heller’a [2]. W takim systemie woda chłodząca trafia do skraplacza, gdzie jest rozpylana. W tym układzie skraplacz nie jest orurowany. Woda chłodząca jest rozpylana w tej samej przestrzeni, w której znajduje się para po wylocie z turbiny. Wobec tego, skroplona para oraz woda chłodząca mieszają się i trafiają ponownie do obiegu jako woda zasilająca (około 2-3% czynnika) oraz do chłodni (odpowiednio 98-97%).

W kontekście zamkniętych układów chłodzenia, warto dodać, że istnieją elektrownie posiadające hybrydowe układy chłodzenia. W takiej konfiguracji, mogą to być dwa osobne urządzenia, albo też mogą być zintegrowane razem: w ramach jednej chłodni kominowej (bądź wentylatorowej), która posiada dwie sekcje: do chłodzenia suchego oraz do chłodzenia mokrego. W okresie chłodniejszych miesięcy korzysta się z chłodzenia suchego, natomiast w okresach cieplejszych z chłodzenia mokrego. 

Podsumowując, systemy chłodzenia w elektrowniach cieplnych, można podzielić zgodnie ze schematem zaprezentowanym na rysunku  1. (Należy mieć na uwadze, iż poniższy diagram nie uwzględnia chłodzenia hybrydowego).



Rysunek 1. Podstawowe systemy chłodzenia stosowane w elektrowniach cieplnych, bazując na [3].

energetyka jądrowa

Wszystkie opisane wyżej sposoby chłodzenia posiadają swoje wady i zalety.

Chłodzenie otwarte wodą morską zapewnia niższą temperaturę chłodzenia niż w przypadku innych systemów chłodzenia, niewielkie zmiany temperatury w ciągu roku oraz brak problemu z dostępnością wody. Niższe temperatury oznaczają większą sprawność elektrowni. Minusem tego rozwiązania jest potrzeba wykonania skraplacza z wyższej klasy materiałów – woda morska jest bardziej korozyjna niż woda słodka.

Chłodzenie otwarte wodą pobraną z rzeki lub jeziora, niesie ze sobą kilka kwestii: temperatura wody chłodzącej będzie średnio wyższa niż w przypadku morza, podobnie jak wahania temperatury wody słodkiej w ciągu roku będą wyższe aniżeli w przypadku wody morskiej. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresie letnim, w dniach bardzo wysokich temperatur.

Po pierwsze wyższa temperatura wody chłodzącej może być przyczyną  pogorszenia próżni w skraplaczu, co niesie za sobą spadek sprawności elektrowni, a co za tym idzie spada ilość energii elektrycznej oddawanej do sieci. Po drugie okresy letnie mogą charakteryzować się niższym poziomem wód, co potencjalnie może przyczynić się do ograniczenia w poborze wody chłodzącej. Należy zwrócić uwagę także na przepisy dotyczące zrzutu wody użytej do chłodzenia.

Przykładem może być paragraf 13 rozporządzenia dot. m.in. zrzutu wody chłodzącej [4], który brzmi następująco: “Wody chłodnicze z otwartych układów chłodzenia oraz z zamkniętych układów chłodzących mogą być wprowadzane do wód lub do ziemi pod warunkiem, że ich temperatura nie jest wyższa niż 35°C.” To niesie za sobą kolejne ograniczenia, zwłaszcza w okresach bardzo wysokich temperatur.

Jeśli chodzi o zamknięte układy chłodzenia, to pobierają one znacznie mniej wody niż układy otwarte. W przypadku mokrych chłodni kominowych, pobierają one wodę w ilościach odpowiadających tej odparowanej podczas chłodzenia. Natomiast jeśli chodzi o chłodzenie suche, to zasadniczo, nie pobierają one wody na potrzeby chłodzenia, ponieważ nie jest ona odparowywana w procesie. Z uwagi na to, że w układzie zamkniętym, czynnikiem który odbiera ciepło do otoczenia jest powietrze, również te systemy są narażone na problemy związane z dostatecznym chłodzeniem podczas ekstremalnie wysokich. Ponadto, wahania temperatury powietrza są na ogół zauważalnie większe niż wahania temperatury wód w ciekach lub zbiornikach wodnych. Nie mniej, ilość wody potrzebna do chłodzenia jest znacznie mniejsza,  co prezentuje tabela 1:

Tabela 1. Zapotrzebowanie na wodę chłodzącą dla różnych systemów chłodzenia [5]
energetyka jądrowa

Kolejnym istotnym czynnikiem porównawczym systemów chłodzenia elektrowni jest ich koszt. W publikacji “Power Plant Cooling System Overview for Researchers and Technology Developers” [6] dokonano porównania bloków węglowych o mocy 500 MW elektrycznych. Pod uwagę wzięto kilka istotnych parametrów – jednym z nich są koszty tych układów, które (w jednostkach względnych) zostały zaprezentowane w tabeli 2.

Tabela 2. Porównanie kosztów układów chłodzenia dla elektrowni o mocy 500 MW [6]
energetyka jądrowa

Widać zdecydowanie, ile niższy jest koszt układu chłodzenia w układzie otwartym w porównaniu do pozostałych systemów. Wariant ten jest około 2 razy tańszy od chłodzenia mokrego w układzie zamkniętym i nawet do 10 razy tańszy od chłodzenia suchego bądź chłodzenia hybrydowego.

Na rysunku 2, zaprezentowano liczbę jednostek wytwórczych oddanych w danym dziesięcioleciu w Stanach Zjednoczonych z podziałem na systemy chłodzenia. Dane pochodzą z publikacji z 2017 roku, dlatego ostatni słupek (lata 2018 – 2022) był wtedy jedynie prognozą. Aby zaobserwować zmianę trendów w systemach chłodzenia, zdecydowano się zaprezentować dane ze Stanów Zjednoczonych, które posiadają dużą liczbę jednostek wytwórczych, a co za tym idzie, dobrze nadają się do celów statystycznych.

Na rysunku 2 widać, że w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych oddano bardzo dużo jednostek wytwórczych z otwartym układem chłodzenia. Natomiast począwszy od lat 80-tych ich udział w nowo oddanych do użytku jednostkach wytwórczych znacząco spadł. Jednocześnie, oprócz lat sześćdziesiątych, systemem który był najczęściej stosowanym był zamknięty, mokry układ chłodzenia. Zrzut podgrzanej wody o kilka, kilkanaście do rzeki wpływa na żyjącą w niej florę i faunę. W celu zmniejszenia wpływu na środowisko, w wielu miejscach, w tym w USA oraz w Europie, na skutek zmian prawnych, zaczęto częściej stosować zamknięte systemy chłodzenia – stąd znaczny spadek obiegów otwartych począwszy od lat 80-tych. Co istotne, w celu dalszego ograniczenia zużycia wody, zaczęto z powodzeniem stosować systemy hybrydowe bądź suche. Począwszy od początku XXI wieku, zaczęły być one częściej stosowane niż systemy otwarte, co prezentuje poniższy wykres.

Rysunek 2. Liczba nowych jednostek wytwórczych oddanych do użytku w danym dziesięcioleciu w USA z podziałem na rodzaj systemu chłodzenia [7].
energetyka jądrowa

W kontekście potrzeby dużej dostępności wody w przypadku systemów otwartych warto zwrócić uwagę na zasoby wód powierzchniowych w Polsce, które są przedstawione na rysunku 3. Widać że dla ostatnich 70 lat, występuje trend spadkowy (umieszczony na wykresie kolorem zielonym), z około 62.2 km³ do 57 km³, co oznacza spadek o około 8.3%. W związku z tym stosowanie systemów chłodzenia wymagających mniejszej ilości wody lub niewymagającej jej w ogóle, wydaje się w pełni zasadne.

Poza kwestiami szeroko związanymi ze zmniejszeniem oddziaływania systemów chłodzenia na środowisko, inną istotną konsekwencją stosowania systemów chłodzenia o małym zużyciu wody jest dostępność większej liczby lokalizacji. Potencjalnie może to ograniczyć potrzebę budowy długich linii najwyższych napięć.

W przypadku rynku ciepła w Polsce, potencjalne nowe lokalizacje jednostek wytwórczych z relatywnie małymi potrzebami chłodzenia mogą być szansą na budowę nowych elektrociepłowni lub rozbudowę obecnych. Systemy hybrydowe bądź suche, stosuje się przede wszystkim w miejscach, gdzie dostępność wody jest bardzo ograniczona.

Rysunek 3. Zasoby wód powierzchniowych w Polsce w latach 1951-2022, bazując na [8]
energetyka jądrowa

Podsumowując, sposób chłodzenia elektrowni jest zależny od wielu czynników takich jak np. uwarunkowania środowiskowe czy dostępność wody chłodzącej. Z drugiej strony, jest to istotny czynnik przy wyborze lokalizacji elektrowni, ponieważ może wykluczyć pewne lokalizacje, oraz znacząco wpłynąć na opłacalność inwestycji, jakim jest budowa jednostki wytwórczej.

Literatura
  1. World Nuclear Association, Cooling Power Plants, online, dostęp: 15.02.2024.
  2. Ashwood, A, and Bharathan, D. Hybrid Cooling Systems for Low-Temperature Geothermal Power Production. United States: N. p., 2011. Web. doi:10.2172/1009690.
  3. International Atomic Energy Agency, Efficient Water Management in Water Cooled Reactors, online, dostęp: 15.02.2024. 
  4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1311)
  5. Gary Vine, Cooling Water Issues and Opportunities at U.S. Nuclear Power PlantsCooling Power Plants, online, dostęp: 15.02.2024. 
  6. Jessica Shi, EPRI, Power Plant Cooling System Overview for Researchers and Technology Developers online, dostęp: 15.02.2024.
  7. Suparna Ray, The U.S. Energy Information Administration, Some U.S. electricity generating plants use dry cooling, online, dostęp: 15.02.2024.
  8. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rocznik hydrologiczny 2022 online, dostęp: 15.02.2024.
Autor: Tomasz Hanusek

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA wyrasta z 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. INDUSTRIA łączy te tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne.

energetyka jądrowa
Dane grupy

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa
INDUSTRIA S.A.
ul. Na Ługach 7
25-803 Kielce

Adres korespondencyjny
ul. Sandomierska 105
25-324 Kielce
tel.: +48 (41) 330 15 00

2023 © Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A.

Spółka Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA S.A. oświadcza, iż posiada status dużego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 403 z późn. zm.).