INDUSTRIA LKS Znicz Chęciny
- Strona Główna
- INDUSTRIA LKS Znicz Chęciny
Dnia 23 marca 2023 roku doszło do podpisania umowy pomiędzy Świętokrzyską Grupą Przemysłową Industria a klubem zapaśniczym „LKS Znicz Chęciny”. Od 1 kwietnia tego roku klub przyjmuje nazwę „INDUSTRIA LKS Znicz Chęciny”, a ŚGP INDUSTRIA zostaje jego sponsorem tytularnym.
Początki Ludowego Klubu Sportowego „Znicz” sięgają 1976 roku. Wtedy, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Stanisława Biernata, został zarejestrowany klub „Znicz” Podzamcze. Początkowo zawodnicy startowali tylko w stylu klasycznym, a od 1979 roku też w stylu wolnym. Treningi odbywały się wtedy tylko na miękkich materiałach. Z biegiem czasu, kiedy klub zaczął odnosić coraz większe sukcesy, pojawiły się środki na zakup mat i coroczne wyjazdy na obozy sportowe dla wyróżniających się zawodników.
Zbigniew Grudzień, jako senior reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata i Europy. Objęty był również szkoleniem kadry olimpijskiej. Drużyna Czesława Zaborskiego zdobyła 3. miejsce w Pucharze Polski Seniorów, w stylu wolnym, w Kraśniku w 1992 r. Później ze względu na słabsze zainteresowanie męskimi zapasami, trener zajął się zapasami kobiet. Był to strzał w dziesiątkę. W maju 1995 r. we Wrocławiu „Znicz” zajął pierwsze miejsce w punktacji klubowej dziewcząt w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W tym samym roku w Bielawie „Znicz” zajął drugie miejsce 🥈 w punktacji kobiet w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. W 2001 r. w rankingu PZZ na najlepszy klub w Polsce w zapasach kobiet, „Znicz” zajął drugie miejsce🥈, a od 15 lat jest w gronie 💯 najlepszych klubów.
Oprócz Zbigniewa Grudnia, jeszcze dwie zawodniczki klubu „Znicz” były objęte przygotowaniami olimpijskimi: Kinga Kubicka, Agnieszka Król oraz wielokrotna medalistka Anna Wawrzycka – najbardziej utytułowana zawodniczka w „Zniczu”. Łącznie w latach 1976-2020 zawodnicy i zawodniczki „Znicz” zdobyli około 250 medali Mistrzostw Polski🏅.